Jakie przepisy obowiązują podczas międzynarodowego holowania lawetą?
Holowanie lawetą to dobry sposób na przetransportowanie uszkodzonego pojazdu bądź przewiezienie sportowego samochodu. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią lawetę, która będzie nie tylko bezpieczna, ale też dostosowana do transportu wybranego pojazdu. Podczas międzynarodowego holowania lawetą konieczne jest stosowanie się do pewnych przepisów, które wyjaśnimy w poniższym artykule.
Do jakich przepisów należy się stosować podczas międzynarodowego holowania lawetą?
W większości krajów istnieje kilka ogólnych zasad, które należy przestrzegać podczas holowania lawetą. Przede wszystkim holowanie musi być bezpieczne dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym podczas transportu należy przestrzegać odpowiednich przepisów dotyczących prędkości oraz odległości między pojazdami. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie oznakowanie lawety oraz przewożonego pojazdu. Zgodnie z przepisami, laweta musi mieć odpowiednie oświetlenie i tablicę rejestracyjną. Ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie pojazdu na lawecie przy użyciu specjalnych taśm i klinów, które uniemożliwią jego przemieszczanie.
Jaką lawetę warto wybrać?
Podczas wybierania lawety samochodowej należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie i podstawowe parametry, takie jak ładowność, DMC oraz wymiary wewnętrzne. Dobrym wyborem może być lekka laweta aluminiowa, która jest wytrzymała i ma dużą ładowność. Dzięki temu sprawdzi się w transporcie drogowym podczas przewozu różnych pojazdów. Lawety aluminiowe charakteryzują się też uniwersalną konstrukcją, która daje możliwość dopasowania do konkretnych potrzeb. Warto też wspomnieć o tym, że w przypadku, gdy masa całkowita zestawu nie przekracza 3,5 ton, możliwe jest prowadzenie lawety z prawem jazdy kategorii B.